Thermaltronics K80BVF010. Soldering tip bevelled 60° 1,00mm (0,04"), only bevelled surface tinned
€11.38
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL37676
Manufacturer Nr.
K80BVF010
Soldering tip bevelled 60° 1,00mm (0,04"), only bevelled surface tinned
Frequently Bought Together
-
This Item:
€11.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Thermaltronics K60DS023. Soldering tip hoof shape 60° 3,10mm (0,122")
€13.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Thermaltronics K70TZ015. pair of tweezers chisel 1,5mm (0,06")
€27.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- For: TMT-2000S-K, TMT-2000PS, PS900 w/SHP-K, MFR-PS1100/MFR-PS2200 w/SHP-KM
- RoHS compliant / lead-free
- Soldering Tips Series K
Product details
| item number | WL37676 |
| model | K80BVF010 |
| manufacturer | THERMALTRONICS |
| manufacturer item number | K80BVF010 |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 117 mm x 33 mm x 13 mm |
| dimensions with packaging in inches (LxWxH) | 4.6 in x 1.3 in x 0.5 in |
| order unit | piece |
| product series | K-Soldering tip series, 420°C - 475°C |
| temperature range °C | 420–475 °C |
| soldering tip or desoldering tip | soldering tip |
| tip length | 15 mm |
| tip length in inches | 0.59 in |
| tip width | 1 mm |
| tip width in inches | 0.04 in |
| tip alignment | sloped |
| suitable handle | SHP-K, SHP-KM |
| Manufacturer Nr. | K80BVF010 |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltronics |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | AMS Ltd, Unit 3 Norse Trade Park, Congleton CW12 1GW, www.ams-electronics.co.uk |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Thermaltronics
-
Thermaltronics S60CH006. Soldering Tip Chisel 30° 0.6mm (0.024"), Micro Fine€16.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Thermaltronics S60CH008. 30° 0.8mm (0.031") Micro Fine Soldering Tip Chisel€16.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Thermaltronics S60CB012. Soldering tip chisel 30° 1.2mm (0.05")€13.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Thermaltronics S60CH010. Soldering tip chisel 30° 1.0mm (0.04")€13.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










