Thermaltronics K80DT005L. Desoldering tip D-Inside 1.35mm (0.05"), long range
€31.02
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL37709
Manufacturer Nr.
K80DT005L
Desoldering tip D-Inside 1.35mm (0.05"), long range
Frequently Bought Together
-
This Item:
€31.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Thermaltronics K75CH006. Soldering Tip Chisel 30° 0.6mm (0.024"), Micro Fine
€13.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Thermaltronics K60CH015. Soldering tip chisel 30° 1,50mm (0,06")
€11.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Desoldering tip series K
- For: DS-KIT-3 w/TMT-2000S, TMT-2000PS, TMT-2000S-K, TMT-2000S-KM, TMT-2000S-P, TMT-2000S-PM, TMT-2000S-SM, TMT-2000S-DT, TMT-2000S-TZ
- RoHS compliant / lead-free
- tip type: desoldering
Product details
| item number | WL37709 |
| model | K80DT005L |
| manufacturer | THERMALTRONICS |
| manufacturer item number | K80DT005L |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 175 mm x 19 mm x 19 mm |
| dimensions with packaging in inches (LxWxH) | 6.9 in x 0.7 in x 0.7 in |
| order unit | piece |
| product series | K-desoldering tip series, 420°C - 475°C |
| inner diameter desoldering tip | 1.35 mm |
| temperature range °C | 420–475 °C |
| soldering tip or desoldering tip | desoldering tip |
| tip length | 18 mm |
| tip length in inches | 0.71 in |
| tip width | 1.35 mm |
| tip width in inches | 0.05 in |
| suitable handle | DS-GUN-3 |
| Manufacturer Nr. | K80DT005L |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltronics |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | AMS Ltd, Unit 3 Norse Trade Park, Congleton CW12 1GW, www.ams-electronics.co.uk |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Thermaltronics
-
Thermaltronics M8WV020. Soldering tip hoof shape w/Dent 45° 2,00mm (0,08")€32.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Thermaltronics M8SB275H. Soldering tip sharply bent 30° 0.5mm (0.02"), Power Plus€17.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Thermaltronics M8SB276. Soldering tip sharply bent 30° 0.5mm (0.02")€17.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Thermaltronics M8SB275. Soldering tip sharply bent 30° 0.4mm (0.016")€17.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










