Knipex 30 25 160. Long nose pliers, chrome-plated, 160 mm
€22.68
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL45894
Manufacturer Nr.
30 25 160
Long nose pliers, chrome-plated, 160 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€22.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 87 01 560. Cobra XXL pipe and water pump pliers, gray atramentized, wrench size 120 mm, 560 mm
€101.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 40 04 250 SB. Universal-Gripzange verzinkt 250 mm
€24.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL45894 | 160 mm |
| WL61439 | 140 mm |
| WL61440 | 190 mm |
High load capacity and low wear. Various jaw shapes. long, flat-round jaws. - Shape: 2 - Jaw thickness (at joint) (D): 9.5mm - Tip width (E): 3.0mm - Tip thickness (F): 2.5mm - Jaw length (B): 50.0mm - Head width (A): 16.5mm
- High load capacity and low wear
- Various jaw shapes
Product details
| item number | WL45894 |
| model | 30 25 160 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 30 25 160 |
| dimensions (LxWxH) | 170 mm x 54 mm x 18 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 230 mm x 83 mm x 48 mm |
| Packaging volume | 0.924 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 5745 |
| RoHS conform | no |
| tip width | 3 mm |
| tip thickness | 2.5 mm |
| surface | chrome-plated |
| jaw thickness | 9.5 mm |
| VDE | no |
| head width | 16.5 mm |
| ESD safe | no |
| jaw form | flat round jaws |
| pliers | chrome-plated |
| tool length | 160 mm |
| description head | chrome-plated |
| type of handle | with multi-component covers |
| lenght of jaws | 50 mm |
| type of pliers | Long nose pliers |
| Manufacturer Nr. | 30 25 160 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 90 31 02 SB. TubiX pipe cutter, 180 mm, sales packaging€58.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
-










