Knipex 61 02 200. Bolt end cutter, high gear ratio, black atramentized, 200 mm
€48.40
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL48264
Manufacturer Nr.
61 02 200
Bolt end cutter, high gear ratio, black atramentized, 200 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€48.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 88 01 180 SB. Alligator® Wasserpumpenzange mit rutschhemmendem Kunststoff überzogen, schwarz atramentiert, 180 mm (SB-Karte/Blister)
€19.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 44 10 J5. Circlip pliers for inner rings in bores, black powder-coated, 570 mm
€113.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Bolt end cutter: powerful, compact, convenient. Particularly high cutting performance with less effort due to optimum transmission ratio. Handles angled for better accessibility. with slim multi-component sleeves without collar for better handling and easier transport. with large contact surface on the sleeves for better pressure distribution and more comfortable working.
- Particularly high cutting performance with less effort due to optimum transmission ratio
- handles angled for better accessibility
Product details
| item number | WL48264 |
| model | 61 02 200 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 61 02 200 |
| order unit | piece |
| standards | DIN ISO 5743 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| type of handle | covered with plastic |
| cutting value wire diameter hard | 3.5 mm |
| cutting value wire diameter medium | 4 mm |
| cutting value wire diameter soft | 1.1 mm |
| Manufacturer Nr. | 61 02 200 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
-
Knipex 46 13 A1. Circlip pliers for outer rings on shafts, chrome-plated, 140 mm€16.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 46 13 A3. Circlip pliers for outer rings on shafts, chrome-plated, 210 mm€21.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 46 13 A2. Circlip pliers for outer rings on shafts, chrome-plated, 180 mm€19.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










