Lindström 8150 CO. Side cutters, 80 series, oval jaws, antistatic, 0.3-1.6 mm
€68.63
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL52707
Manufacturer Nr.
8150 CO
Side cutters, 80 series, oval jaws, antistatic, 0.3-1.6 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€68.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ESD Case, black, 170 x 130 x 37 mm
€105.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Lindström 8144. side cutters, 80 series, pointed jaws, fine bevel, 0.2-1.25 mm
€60.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Cutting edge design | Jaw shape | Cutting capacity side cutter |
| WL15998 | with bevel | oval | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16035 | with fine bevel | oval | 0,3 - 2 mm |
| WL18828 | with fine bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL16021 | with fine bevel | oval | 0,2 - 1,6 mm |
| WL23832 | without bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL23223 | with fine bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16038 | with bevel | oval | 0,4 - 2 mm |
| WL52705 | without bevel | oval | 0,1 - 1,25 mm |
| WL52706 | without bevel | sharpened to a point | 0,1 - 0,8 mm |
| WL52707 | without bevel | oval | 0,3 - 1,6 mm |
Precision side cutters, micro cut with oval head and ESD-safe handles made of conductive material 0.3-1.6 mm. The numerically controlled machine grinding guarantees cutting angle accuracy and contact; increases the load capacity and durability of the tool.
- Side cutters, series 80, oval jaws
- ESD-safe handles made of synthetic material with opening spring
- Cut/Wate: Micro-Bevel® and Flush and Ultra-Flush®
- The specified cutting capacity applies to copper wire
- Suitable for cutting copper
- High Performance Steel Alloy
- Burnished
- The numerically controlled machine grinding guarantees cutting angle accuracy and contact; increases the load capacity and durability of the tool
- Induction hardened cutting edges, 63-65 HrC
- Friction-reducing screw connection which increases the line accuracy of the cutting edges
- Especially suitable for work on cable harnesses and for assembly tasks on printed circuit boards
- Version "CO" with antistatic, conductive grip sleeves
Product details
| item number | WL52707 |
| model | 8150 CO |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | 8150 CO |
| dimensions (LxWxH) | 155 mm x 100 mm x 65 mm |
| order unit | piece |
| Jaw shape | oval |
| head width | 12.7 mm |
| ESD safe | yes |
| VDE | no |
| Cutting capacity side cutter | 0,3 - 1,6 mm |
| packaging mass | piece |
| Cutting edge design | without bevel |
| type of side cutter | side cutter |
| Manufacturer Nr. | 8150 CO |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Lindström
-
Lindström HS 8164. Precision diagonal cutters ESD pointed, L, flush€83.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström HS8154. Precision side cutters ESD pointed, M, Flush€83.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström HS 8163. Precision diagonal cutters ESD pointed, L, Micro-Bevel€83.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström HS8153. Precision diagonal cutters ESD pointed, M, Micro-Bevel€83.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










