Belzer 2461 C40. Pliers for internal retaining rings with straight jaws, chrome-plated, 40 to 100 mm
€76.12
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL54811
Manufacturer Nr.
2461 C40
Pliers for internal retaining rings with straight jaws, chrome-plated, 40 to 100 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€76.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 03 02 200. Combination pliers, black atramentized, 200 mm
€18.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Piergiacomi PN 2007 D. ESD Snipe nose pliers, flat/serrated, 160 mm
€10.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | ring diameter |
| WL54810 | 8 - 25 mm |
| WL54811 | 19 - 60 mm |
| WL54812 | 40 - 100 mm |
With straight jaws, suitable for internal retaining rings
- Circlip pliers for internal retaining rings
- With straight jaws, for internal retaining rings
- High Speed Steel
- chrome finish, highly polished tips
- With straight jaws, suitable for internal retaining rings
Product details
| item number | WL54811 |
| model | 2461 C40 |
| manufacturer | Belzer |
| manufacturer item number | 2461 C40 |
| dimensions (LxWxH) | 255 mm x 230 mm x 15 mm |
| order unit | piece |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| ring diameter | 19 - 60 mm |
| head width | 22 mm |
| tool material | High performance steel alloy |
| ESD safe | no |
| type of pliers | Pliers for internal retaining rings |
| Manufacturer Nr. | 2461 C40 |
|---|---|
| Manufacturer | Belzer |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Karl-Heinz Belzer GmbH & Co. KG Fürkerfeldstraße 33 DE-42697 Solingen www.belzer-solingen.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Belzer
-
Belzer 2646 M. side cutters with oval head 0.1 mm, 0.8 mm€87.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Belzer 2646 A. side cutters with pointed head 0.1 mm-1 mm€85.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Belzer 2646. Side cutters with pointed head 0.2 mm-1.25 mm€76.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Belzer 2646 AK. side cutters with pointed head and ultra clamping spring 0.1 mm-1 mm€94.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










