Knipex 03 07 160. Combination pliers, chrome-plated, dip-insulated, VDE-tested, 160 mm
€26.95
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61294
Manufacturer Nr.
03 07 160
Combination pliers, chrome-plated, dip-insulated, VDE-tested, 160 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€26.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Piergiacomi PNB 2017. Flat nose pliers, serrated/flat/ro withed/bent, 45°, 152 mm
€10.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 38 45 190. Mechanic pliers, chrome-plated, 190 mm
€24.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL61294 | 160 mm |
| WL61295 | 180 mm |
| WL61296 | 200 mm |
| WL61297 | 250 mm |
With gripping zones for flat and round material for versatile use. With cutting edges for soft and hard wire. Long cutting edges for thicker cables. Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 60 HRC. - Cutting values medium hard wire (diameter): Ø 3.1mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 2.0mm - Cutting value Cu-cable, stranded: Ø 10.0mm - Cutting value Cu-cable, stranded: 16.0mm² - VDE-tested: Yes
- With gripping zones for flat and round material for versatile use
- With cutting edges for soft and hard wire
- Long cutting edges for thicker cables
- Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 60 HRC
Product details
| item number | WL61294 |
| model | 03 07 160 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 03 07 160 |
| dimensions (LxWxH) | 165 mm x 67 mm x 32 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 189 mm x 76 mm x 35 mm |
| Packaging volume | 0.486 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900, DIN ISO 5746 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | chrome-plated |
| ESD safe | no |
| VDE | yes |
| tool length | 160 mm |
| description head | Chrome-plated |
| type of handle | VDE | dip-insulated, VDE-tested |
| Cutting value copper cable, multistranded | 16 mm² |
| Cutting value copper cable, multistranded (diameter) | 10 mm |
| cutting value wire diameter hard | 2 mm |
| cutting value wire diameter medium | 3.1 mm |
| type of pliers | combination pliers |
| Manufacturer Nr. | 03 07 160 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 98 04 08. Socket wrench with T-handle, wrench size 8, 200 mm€22.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost













