Other versions
| item number | tether attachment point |
| WL33496 | nein |
| WL61308 | ja |
Power combination pliers "Lineman's Pliers" high transmission for easy cutting. 50 % force saving compared to conventional combination pliers due to optimised transmission ratio. Solid design for the heaviest loads, universally applicable. Ergonomically optimised handle shape for best hand contact and low-fatigue working. Particularly effective cross-toothed gripping zone in the jaws - for firm gripping and pulling. Additional gripping zone below the joint for powerful levering and pressing. With cutting edges for soft and hard wire. Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 64 HRC. With cable retraction aid in the joint gap. With universal mandrel crimping point below the joint. Pliers with fastening eye for attaching a fall protection device. - Cutting values medium hard wire (diameter): Ø 4.6 - Cutting values hard wire (diameter): Ø 3.0 - Fall protection: Yes
- Solid design for heaviest loads, universally applicable
- Ergonomically optimised handle shape for best hand contact and low-fatigue work
- Particularly effective cross-toothed gripping zone in the mouth of the pliers - for firm gripping and pulling
- Additional gripping zone below the joint for powerful levering and pressing
- With cutting edges for soft and hard wire
- Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 64 HRC
Product details
| item number | WL61308 |
| model | 09 12 240 T |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 09 12 240 T |
| dimensions (LxWxH) | 237 mm x 55 mm x 23 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 238 mm x 70 mm x 25 mm |
| Packaging volume | 0.417 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 5746 |
| product series | Lineman's Pliers |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| tether attachment point | ja |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| crimp profile | Mandrel crimp |
| tool length | 240 mm |
| description head | polished |
| type of handle | Tethered Tools | with slim multi-component handles, with integrated fastening eyelet for attaching a fall protection device |
| cutting value wire diameter hard | 3 mm |
| cutting value wire diameter medium | 4.6 mm |
| type of pliers | combination pliers |