Knipex 30 11 140. Long nose pliers, black atramentized, 140 mm
€15.82
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61427
Manufacturer Nr.
30 11 140
Long nose pliers, black atramentized, 140 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€15.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 12 12 02. Precision wire stripper with shaped blades, burnished, AWG 32 - 14, 195 mm
€119.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Piergiacomi PN 2017 D. Flachzange mit gezahnten und abgerundeten Backen
€11.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL61427 | 140 mm |
| WL61428 | 160 mm |
| WL61429 | 190 mm |
Highly loadable and low-wear. Various jaw shapes. Long, flat jaws. Gripping surfaces serrated. - Shape: 1 - jaw thickness (at joint) (D): 8.0mm - tip width (E): 2.5mm - tip thickness (F): 4.0mm - jaw length (B): 42.0mm - head width (A): 15.0mm
- Highly durable and wear resistant
- Different jaw shapes
Product details
| item number | WL61427 |
| model | 30 11 140 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 30 11 140 |
| dimensions (LxWxH) | 130 mm x 51 mm x 12 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 152 mm x 81 mm x 31 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 5745 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| jaw thickness | 8 mm |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| jaw form | flat jaws |
| tool length | 140 mm |
| description head | polished |
| type of handle | Covered with plastic |
| lenght of jaws | 42 mm |
| type of pliers | Long nose pliers |
| Manufacturer Nr. | 30 11 140 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 90 22 01 SB. TwistCut corrugated pipe cutter, 100 mm, sales packaging€23.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 90 25 20. Pipe cutter for composite and protective pipes, galvanized, 210 mm€79.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost












