Knipex 44 11 J2. Circlip pliers for inner rings in bores, black atramentized, 180 mm
€13.18
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61498
Manufacturer Nr.
44 11 J2
Circlip pliers for inner rings in bores, black atramentized, 180 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€13.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 13 86 200. Electric pliers, chrome-plated, 15 mm / 50 mm2, 200 mm
€50.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 2442P. Waver Erem 2442P Flat Nose Plier, with Non-Reflecting Surface 146 mm
€76.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tip diameter | tool length |
| WL61496 | 0.9 mm | 140 mm |
| WL61497 | 1.3 mm | 140 mm |
| WL61498 | 1.8 mm | 180 mm |
| WL61499 | 2.3 mm | 225 mm |
| WL61500 | 3.2 mm | 320 mm |
Strong shape, forged. Slip-resistant, sturdy tips. Straight tips. DIN 5256 C; straight tips. - Shape: 1 - Capacity for bore diameters: Ø 19 - 60mm - Points (diameter): Ø 1.8mm
- Strong shape, forged
- Slip-resistant, stable tips
Product details
| item number | WL61498 |
| model | 44 11 J2 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 44 11 J2 |
| dimensions (LxWxH) | 180 mm x 48 mm x 12 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 189 mm x 72 mm x 48 mm |
| Packaging volume | 0.64 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN 5256 C |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tip diameter | 1.8 mm |
| tool length | 180 mm |
| description head | polished |
| type of handle | Covered with plastic |
| type of pliers | snap ring pliers |
| Manufacturer Nr. | 44 11 J2 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 97 91 01. Tool case for photovoltaics including tools€281.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost













