Knipex 44 31 J42. Circlip pliers for inner rings in bores angled 45 °, black atramentized, 310 mm
€26.90
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61524
Manufacturer Nr.
44 31 J42
Circlip pliers for inner rings in bores angled 45 °, black atramentized, 310 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€26.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 64 22 115. Electronics end cutter, 115 mm
€39.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 46 11 G1. Circlip pliers for hand rings on shafts, black atramentized, 140 mm
€16.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tip diameter | tool length |
| WL61520 | 0.9 mm | 140 mm |
| WL61521 | 1.3 mm | 140 mm |
| WL61522 | 1.8 mm | 180 mm |
| WL61523 | 2.3 mm | 225 mm |
| WL61524 | 3.2 mm | 310 mm |
Strong shape, forged. Slip-resistant, sturdy tips. Based on DIN 5256 C and DIN 5256 D, but angled 45°. - Shape: 3 - Capacity for bore diameters: Ø 85 - 140mm - Points (diameter): Ø 3.2mm
- Strong shape, forged
- Slip-resistant, stable tips
Product details
| item number | WL61524 |
| model | 44 31 J42 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 44 31 J42 |
| dimensions (LxWxH) | 320 mm x 50 mm x 50 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 324 mm x 124 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 2.066 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| tip diameter | 3.2 mm |
| ESD safe | no |
| jaw angle | Jaws, angled, 45 |
| tool length | 310 mm |
| description head | polished |
| type of handle | Covered with plastic |
| type of pliers | snap ring pliers |
| Manufacturer Nr. | 44 31 J42 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 37 41 125. Gripping pliers for precision mechanics, black atramentized, 125 mm€17.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Knipex 37 43 125. Gripping pliers for precision mechanics, chrome-plated, 125 mm€21.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 38 11 200. Mechanic pliers, black atramentized, 200 mm€21.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










