Knipex 48 31 J1. Precision circlip pliers for inner rings in bores with overstretch protection, gray atramentized, 140 mm
€26.87
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61577
Manufacturer Nr.
48 31 J1
Precision circlip pliers for inner rings in bores with overstretch protection, gray atramentized, 140 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€26.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 48 41 J21. Precision circlip pliers for inner rings in bores, gray atramentized, 165 mm
€30.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 46 11 G1. Circlip pliers for hand rings on shafts, black atramentized, 140 mm
€16.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tip diameter | tool length |
| WL61576 | 0.9 mm | 140 mm |
| WL61577 | 1.3 mm | 140 mm |
| WL61578 | 1.8 mm | 180 mm |
| WL61579 | 2.3 mm | 210 mm |
Precision circlip pliers with high load capacity for continuous use: up to 10 times longer service life compared to turned tips. With inserted tips for safe working. Bolted joint: precise, backlash-free operation of the pliers. Anti-slip plastic coating on the handles. With overstretch protection (adjustable by stop). Adjustment by means of hexagon socket screw. Ideal for series production, as overstretching of the rings is effectively prevented. DIN 5256 C; straight tips. with expansion stop for standard-compliant assembly in accordance with DIN 472. the adjustable stop screw prevents overstretching of the rings. - shape: 3 - capacity for bore diameters: Ø 12 - 25mm - tips (diameter): Ø 1,3mm
- Bolted joint: precise, backlash-free operation of the pliers
- Anti-slip plastic coating on the handles
Product details
| item number | WL61577 |
| model | 48 31 J1 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 48 31 J1 |
| dimensions (LxWxH) | 140 mm x 48 mm x 12 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 152 mm x 81 mm x 31 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN 5256 C |
| RoHS conform | no |
| surface | grey atramentised |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tip diameter | 1.3 mm |
| tool length | 140 mm |
| type of handle | covered with anti-slip plastic |
| type of pliers | snap ring pliers |
| Manufacturer Nr. | 48 31 J1 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 83 61 020. S-jaw pipe wrench with quick adjustment, gray powder-coated, 560 mm€104.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 83 61 015. S-jaw pipe wrench with quick adjustment, gray powder-coated, 420 mm€67.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 83 61 010. S-jaw pipe wrench with quick adjustment, gray powder-coated, 330 mm€47.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 83 60 020. Pipe wrench S-Maul with quick adjustment, red powder-coated, 560 mm€99.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










