Knipex 48 41 J11. Precision circlip pliers for inner rings in bores, gray atramentized, 130 mm
€30.26
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61581
Manufacturer Nr.
48 41 J11
Precision circlip pliers for inner rings in bores, gray atramentized, 130 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€30.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 2421 D-160IP. Long flat-nose pliers with PVC-coated handles, phosphated, 160 mm, industrial packaging.
€27.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 12 42 195. MultiStrip 10, automatic wire stripper, 0.03 - 10.0 mm2, 195 mm
€78.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tip diameter | tool length |
| WL61580 | 0.9 mm | 130 mm |
| WL61581 | 1.3 mm | 130 mm |
| WL61582 | 1.8 mm | 165 mm |
| WL61583 | 2.3 mm | 210 mm |
Precision circlip pliers with high load capacity for continuous use: up to 10 times longer service life compared to turned tips. With inserted tips for safe working. Bolted joint: precise, backlash-free operation of the pliers. Anti-slip plastic coating on the handles. With overstretch protection (adjustable by stop). Adjustment by means of hexagon socket screw. Ideal for series production, as overstretching of the rings is effectively prevented. 90° angled tips. with expansion limitation for standard-compliant assembly according to DIN 472. the adjustable stop screw prevents overstretching of the rings. - Shape: 4 - Capacity for bore diameters: Ø 12 - 25mm - Points (diameter): Ø 1.3mm
- Bolted joint: precise, backlash-free operation of the pliers
- Anti-slip plastic coating on the handles
Product details
| item number | WL61581 |
| model | 48 41 J11 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 48 41 J11 |
| dimensions (LxWxH) | 130 mm x 52 mm x 12 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 170 mm x 84 mm x 32 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN 5256 D |
| RoHS conform | no |
| surface | grey atramentised |
| VDE | no |
| tip diameter | 1.3 mm |
| jaw angle | Jaws, angled, 90 |
| ESD safe | no |
| tool length | 130 mm |
| type of handle | covered with anti-slip plastic |
| type of pliers | snap ring pliers |
| Manufacturer Nr. | 48 41 J11 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 77 32 115. Elektronik-Seitenschneider, spitz, mit kleiner Facette, 115 mm€37.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost













