Knipex 71 01 160. CoBolt S compact bolt cutter, black atramentized, 160 mm
€30.06
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61653
Manufacturer Nr.
71 01 160
CoBolt S compact bolt cutter, black atramentized, 160 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€30.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 77 02 120 H. Electronics side cutter with inserted carbide cutting edge, 120 mm
€101.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 64 02 115. Electronics end cutter, 115 mm
€39.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL23707 | 200 mm |
| WL61653 | 160 mm |
| WL61654 | 250 mm |
CoBolt® S Extremely high cutting performance in a handy 160 mm length. Small, slim head for very good accessibility. Compact and powerful: Cuts bolts, nails, rivets etc. up to Ø 4.4 mm. Heavy-duty, induction-hardened cutting edge for thin, hard wires, screws and springs, cutting edge hardness approx. 64 HRC. Less force required due to efficient transmission mechanism. No slipping of the cutting material due to lasered cutting edge. With gripping surface under the joint for gripping and pulling wires from Ø 1.0 mm. - Cutting values soft wire (diameter): Ø 5.3mm - Cutting values medium-hard wire (diameter): Ø 4.4mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 3.2mm - Cutting values piano wire (diameter): Ø 3.0mm
- Compact and powerful: Cuts bolts, nails, rivets etc. up to Ø 4.4 mm
- Heavy-duty, induction-hardened cutting edge for thin, hard wires, screws and springs, cutting edge hardness approx. 64 HRC
- Less force required due to efficient transmission mechanism
- No slipping of the cutting material due to lasered cutting edge
- With gripping surface under the joint for gripping and pulling wires from Ø 1.0 mm
Product details
| item number | WL61653 |
| model | 71 01 160 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 71 01 160 |
| dimensions (LxWxH) | 165 mm x 45 mm x 14 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 167 mm x 51 mm x 25 mm |
| Packaging volume | 0.209 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| product series | CoBolt® |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 160 mm |
| type of handle | Covered with plastic |
| cutting value wire diameter hard | 3.2 mm |
| cutting value wire diameter medium | 4.4 mm |
| cutting value wire diameter soft | 5.3 mm |
| type of pliers | bolt cutters |
| Manufacturer Nr. | 71 01 160 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 98 31. Reversible ratchet with external square 3/8", 190 mm€88.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 98 33 50. Torque wrench with external square drive, reversible, 385 mm€310.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 98 35 125. Extension with inner / outer square 3/8", 125 mm€31.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 98 33 25. Torque wrench with external square drive, reversible, 290 mm€298.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










