Knipex 83 10 015. Pipe wrench 90°, red powder-coated, 420 mm
€52.21
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61736
Manufacturer Nr.
83 10 015
Pipe wrench 90°, red powder-coated, 420 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€52.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 4530. Ro with nose pliers, ergo, burnished, 135 mm
€32.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 28 01 200. Assembly pliers, black atramentized, 200 mm
€23.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL61735 | 310 mm |
| WL61736 | 420 mm |
| WL61737 | 560 mm |
| WL61738 | 650 mm |
| WL61739 | 750 mm |
Swedish shape. 90° angled jaw. Toothing offset against the direction of rotation. Toothing additionally induction hardened. Double T-profile handle. Captive adjusting nut. Red powder coated, jaws bright ground. - Span: 60mm - Capacity for pipes (diameter): Ø 2 3/8 - Capacity for pipes (diameter): Ø 2 3/64in - Capacity for nuts, spanner size (mm): 60mm - Inside diameter inch: 1in
- Swedish shape
- 90° angled jaw
- Toothing offset against the direction of rotation
- Toothing additionally induction hardened
- Double T-profile handle
- Captive adjusting nut
- Red powder-coated, jaws bright ground
Product details
| item number | WL61736 |
| model | 83 10 015 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 83 10 015 |
| dimensions (LxWxH) | 405 mm x 67 mm x 24 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 425 mm x 80 mm x 30 mm |
| Packaging volume | 1.02 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN 5234 |
| RoHS conform | no |
| surface | Red powder coated |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| jaw angle | Jaws, angled, 90 |
| tool length | 420 mm |
| type of pliers | pipe wrench and water pump pliers |
| Manufacturer Nr. | 83 10 015 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex














