Knipex 83 20 015. Pipe wrench 45°, red powder-coated, 430 mm
€54.72
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61741
Manufacturer Nr.
83 20 015
Pipe wrench 45°, red powder-coated, 430 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€54.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 86 05 250 T. Pliers wrench, pliers and wrench in one tool, chrome plated, fixing eye, 250 mm
€61.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 2628 S-180. Combination pliers with insulated handles, 180 mm
€39.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL61740 | 320 mm |
| WL61741 | 430 mm |
| WL61742 | 570 mm |
Swedish shape. 45° angled jaw. Toothing offset against the direction of rotation. Toothing additionally induction hardened. Double T-profile handle. Captive adjusting nut. Red powder coated, jaws bright ground. - Span: 60mm - Capacity for pipes (diameter): Ø 2 3/8 - Capacity for pipes (diameter): Ø 2 3/64in - Capacity for nuts, spanner size (mm): 60mm - Inside diameter inch: 1in
- Swedish shape
- 45° angled jaw
- Toothing offset against the direction of rotation
- Toothing additionally induction hardened
- Double T-profile handle
- Captive adjusting nut
- Red powder-coated, jaws bright ground
Product details
| item number | WL61741 |
| model | 83 20 015 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 83 20 015 |
| dimensions (LxWxH) | 415 mm x 59 mm x 24 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 425 mm x 80 mm x 30 mm |
| Packaging volume | 1.02 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN 5234 |
| RoHS conform | no |
| surface | Red powder coated |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| jaw angle | Jaws, angled, 45 |
| tool length | 430 mm |
| type of pliers | pipe wrench and water pump pliers |
| Manufacturer Nr. | 83 20 015 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 35 12 115 ESD. ESD electronics gripping pliers, flat wide jaws, 115 mm€31.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 77 42 130. Electronics side cutter, pointed, without facet, 130 mm€38.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 64 32 120 ESD. ESD electronics end cutter, with multi-component sleeves 120 mm€45.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost











