Other versions
KNIPEX Cobra® XL: Larger gripping range but much lighter weight than comparable pipe wrenches. Quick adjustment at the touch of a button directly on the workpiece, no unintentional slipping of the joint. Fine adjustment for optimum adaptation to different workpiece sizes and hand-friendly grip position. Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work. Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance. Through-hole joint: high stability due to double guide. Pinch protection prevents crushing injuries. - Setting positions: 27 - Capacity for nuts, width across flats (inches): Ø 3 1/2in - Capacity for nuts, width across flats (mm): 95mm - Capacity for pipes (diameter): Ø 90mm
- Larger gripping range but much lighter weight than comparable pipe wrenches
- Quick adjustment at the touch of a button directly on the workpiece, no unintentional slipping of the joint
- Fine adjustment for optimum adaptation to different workpiece sizes and hand-friendly grip position
- Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work
- Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance
- Through-hole joint: high stability due to double guidance
- Pinch protection prevents crushing injuries
Product details
| item number | WL61787 |
| model | 87 01 400 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 87 01 400 |
| dimensions (LxWxH) | 413 mm x 75 mm x 22 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 415 mm x 77 mm x 23 mm |
| Packaging volume | 0.735 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 8976 |
| product series | Cobra® |
| RoHS conform | no |
| surface | Grey atramentised |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 400 mm |
| description head | polished |
| type of handle | coated with plastic |
| type of pliers | water pump pliers |