Knipex 88 02 180. Alligator water pump pliers, black atramentized, 180 mm
-
This Item:
€20.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 50 01 180. Pincers, black atramentized, 180 mm
€13.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 08 22 185. Spitz-Kombizange mit Mehrkomponenten-Hüllen, schwarz atramentiert, 185 mm
€26.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Other versions
| item number | tether attachment point | tool length |
| WL61818 | nein | 180 mm |
| WL61819 | ja | 250 mm |
| WL61820 | nein | 250 mm |
| WL61821 | ja | 300 mm |
| WL61822 | nein | 300 mm |
KNIPEX Alligator®: good access to the workpiece due to slim design in the head and joint area. More power and comfort compared to conventional water pump pliers of the same length: 9-stage ratchet adjustment for 30 % more gripping capacity. Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work. Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance. Through-hole joint: high stability due to double guide. Robust design, insensitive to dirt; particularly suitable for outdoor work. Pinch protection prevents crushing injuries. - Setting positions: 9 - Capacity for pipes inch (diameter): Ø 1 1/2 - Capacity for nuts, width across flats (mm): 36mm - Capacity for pipes (diameter): Ø 42mm
- Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work
- Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance
- Through-hole joint: high stability due to double guidance
- Robust construction, insensitive to dirt
- Particularly suitable for outdoor work
- Pinch protection prevents crushing injuries
Product details
| item number | WL61818 |
| model | 88 02 180 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 88 02 180 |
| dimensions (LxWxH) | 180 mm x 53 mm x 18 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 295 mm x 96 mm x 53 mm |
| Packaging volume | 1.487 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 8976 |
| product series | Alligator® |
| RoHS conform | no |
| surface | Black atramentised |
| ESD safe | no |
| tether attachment point | nein |
| VDE | no |
| tool length | 180 mm |
| description head | Polished |
| type of handle | with multi-component sheaths |
| type of pliers | water pump pliers |
| Manufacturer Nr. | 88 02 180 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
-
Knipex 30 11 190. Long nose pliers, black atramentized, 190 mm€17.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 30 11 160. Long-nose pliers, black atramentized, 160 mm€16.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 30 13 140. Long nose pliers, chrome-plated, 140 mm€20.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 30 11 140. Long nose pliers, black atramentized, 140 mm€15.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










