Knipex 95 12 500. Cable shears, vanadium electric steel, for copper and aluminum cables, 500 mm
€110.59
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61893
Manufacturer Nr.
95 12 500
Cable shears, vanadium electric steel, for copper and aluminum cables, 500 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€110.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 2101S-200. Ergo side cutters with insulated handles, phosphated, 200 mm
€64.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 2801 N. Kabelschneider mit PVC-beschichteten Griffen
€123.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Short design, length only 500 mm. Low weight, high transmission ratio. For cutting Cu and Al cables, solid and stranded. Not suitable for steel wire and wire ropes. Hardened cutting edges with precision grinding. Cuts smoothly and cleanly without crushing. Low power requirement due to favourable transmission ratios and special cutting geometry. Pinch protection prevents crushing injuries. Adjustable screw joint. - Shape: 1 - Cutting value Cu-cable, stranded: 150mm² - Cutting value Cu-cable, stranded: Ø 27mm - AWG: 5 / 0
- For cutting Cu- and Al-cables, solid and stranded
- Not suitable for steel wire and wire ropes
- Hardened cutting edges with precision grinding
- Cuts smoothly and cleanly without crushing
- Low power requirement due to favourable transmission ratios and special cutting geometry
- Pinch protection prevents crushing injuries
- Adjustable screw joint
Product details
| item number | WL61893 |
| model | 95 12 500 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 95 12 500 |
| dimensions (LxWxH) | 500 mm x 160 mm x 35 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 510 mm x 170 mm x 38 mm |
| Packaging volume | 3.295 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 500 mm |
| AWG | 5 / 0 |
| description head | burnished |
| type of handle | With multi-component sheaths |
| Cutting value copper cable, multistranded | 150 mm² |
| Cutting value copper cable, multistranded (diameter) | 27 mm |
| Manufacturer Nr. | 95 12 500 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
-
-
-
Knipex 00 21 25. Tool box "SRZ" circlip pliers, 8 pieces€186.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










