Knipex 97 99 355. wire end sleeves with plastic collar, crimping area 12 mm, cable 4 mm2, gray, 200 pieces
€8.45
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62125
Manufacturer Nr.
97 99 355
Wire end sleeves with plastic collar, crimping area 12 mm, cable 4 mm², gray, 200 pieces
Frequently Bought Together
-
This Item:
€8.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 87 09 01. Spare parts assortment adjustment for 86/87 250/300 ( without 87 2)
€4.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T0876. Blade set for oscillating tool, Bi-Metal blades, 2 pieces
€8.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | crimping range | cable cross section |
| WL62111 | 8 mm | 0.75 mm² |
| WL62115 | 10 mm | 4 mm² |
| WL62121 | 10 mm | 0.75 mm² |
| WL62125 | 12 mm | 4 mm² |
Wire end ferrules with plastic collar, content: 200 pieces, identification colour: grey, cable 4mm² AWG 11, identification colour grey
Product details
| item number | WL62125 |
| model | 97 99 355 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 97 99 355 |
| dimensions (LxWxH) | 120 mm x 135 mm x 15 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 120 mm x 135 mm x 15 mm |
| Packaging volume | 0.135 dm³ |
| order unit | PU |
| standards | DIN 46228 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| cable cross section | 4 mm² |
| VDE | no |
| crimping range | 12 mm |
| AWG | 11 |
| Manufacturer Nr. | 97 99 355 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 95 05 165. Cable shears, handles overmolded with plastic, 165 mm€19.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost













