Knipex 98 13 30. Screwdriver for hexagon socket screws, black oxide finish, insulated, wrench size 3 mm, 182 mm
€6.79
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62219
Manufacturer Nr.
98 13 30
Screwdriver for hexagon socket screws, black oxide finish, insulated, wrench size 3 mm, 182 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62217 | 2 mm |
| WL62218 | 2.5 mm |
| WL62219 | 3 mm |
| WL62220 | 4 mm |
| WL62221 | 5 mm |
| WL62222 | 6 mm |
Screwdriver for hexagon socket screws Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Blade length: 75.0mm - Width across flats: 3.0mm - Uninsulated blade length: 15.0mm - Handle length: 107mm - VDE-tested: Yes
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62219 |
| model | 98 13 30 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 13 30 |
| dimensions (LxWxH) | 180 mm x 30 mm x 28 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 236 mm x 88 mm x 52 mm |
| Packaging volume | 1.104 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| type of screw | hexagon socket |
| tool length | 182 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 75 mm |
| wrench width | 3 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 13 30 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 97 39 06. Crimp dies for insulated cable lugs, connectors + butt connectors€48.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 97 39 08. Crimping die set for insulated + uninsulated wire end ferrules.€48.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost

