Knipex 98 15 06. Screwdriver for hexagon socket screws with T-handle, width across flats 6 mm, 250 mm
€35.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62227
Manufacturer Nr.
98 15 06
Screwdriver for hexagon socket screws with T-handle, width across flats 6 mm, 250 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62226 | 5 mm |
| WL62227 | 6 mm |
| WL62228 | 8 mm |
Screwdriver for in-hex screws - Cross handle length: 90.0mm - Width across flats: 6.0mm - Uninsulated blade length ± 2: 10.0mm
Product details
| item number | WL62227 |
| model | 98 15 06 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 15 06 |
| dimensions (LxWxH) | 260 mm x 96 mm x 26 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 325 mm x 123 mm x 86 mm |
| Packaging volume | 3.456 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| type of screw | hexagon socket |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 250 mm |
| wrench width | 6 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 15 06 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 46 23 A01. Circlip pliers for outer rings on shafts, chrome-plated, 125 mm€19.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost


