Knipex 98 24 02. Screwdriver for Phillips cross-head screws, black oxide finish, insulated, 212 mm
€8.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62248
Manufacturer Nr.
98 24 02
Screwdriver for Phillips cross-head screws, black oxide finish, insulated, 212 mm
Other versions
| item number | tool length & blade length |
| WL62242 | 162 mm & 60 mm |
| WL62245 | 187 mm & 80 mm |
| WL62248 | 212 mm & 100 mm |
| WL62249 | 270 mm & 150 mm |
| WL62250 | 320 mm & 200 mm |
Screwdrivers for cross-slotted head screws: Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Size: PH2 - Blade length: 100mm - Handle length: 112mm - Blade Ø: 6.0mm - Uninsulated blade length: 18mm - VDE-tested: Yes
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62248 |
| model | 98 24 02 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 24 02 |
| dimensions (LxWxH) | 210 mm x 33 mm x 35 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 324 mm x 124 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 2.066 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| ESD safe | no |
| VDE | yes |
| tool length | 212 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade diameter | 6 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 24 02 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 88 06 250. Alligator water pump pliers, chrome-plated, insulated, 250 mm€33.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 88 05 250. Alligator water pump pliers, chrome-plated, 250 mm€29.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 88 07 250. Alligator water pump pliers, chrome-plated, dip-insulated, 250 mm€39.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 88 05 300. Alligator water pump pliers, chrome-plated, 300 mm€40.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost