Knipex 98 47 1/2". Socket (double hexagon) with inner square 1/2", 55 mm
€17.11
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62302
Manufacturer Nr.
98 47 1/2"
Socket (double hexagon) with inner square 1/2", 55 mm
Other versions
| item number | wrench width | tool length |
| WL62301 | 1" | 61 mm |
| WL62302 | 1/2" | 55 mm |
| WL62305 | 11/16" | 55 mm |
| WL62316 | 3/4" | 55 mm |
| WL62317 | 5/8" | 55 mm |
| WL62318 | 7/8" | 58 mm |
| WL62319 | 9/16" | 55 mm |
Socket (double hexagon): For inch screw heads. Basic tool chrome-plated. With double hexagon (12-sided). - Diameter of active side d max.: 23,2mm
- For inch screw heads
- Basic tool chrome plated
- With double hexagon (12-sided)
Product details
| item number | WL62302 |
| model | 98 47 1/2" |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 47 1/2" |
| dimensions (LxWxH) | 53 mm x 25 mm x 25 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 152 mm x 81 mm x 31 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 55 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 47 1/2" |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 79 52 125. Precision electronics side cutter, pointed, with wire clip, 125 mm€38.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 79 22 125. Precision electronics side cutter, ro with, 125 mm€48.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 79 32 125. Precision electronics side cutter, pointed, 125 mm€44.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 79 42 125. Precision electronics side cutter, pointed, 125 mm€48.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost