Knipex 99 04 220. Twisting pliers (Rabitz or braiding pliers), bright zinc-plated, 220 mm
€14.52
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62361
Manufacturer Nr.
99 04 220
Twisting pliers (Rabitz or braiding pliers), bright zinc-plated, 220 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€14.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 44 31 J12. Circlip pliers for inner rings in bores angled 45 °, black atramentized, 140 mm
€14.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 2656 R. Electronics pliers, 60° angled, 129 mm
€74.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL62361 | 220 mm |
| WL62362 | 250 mm |
| WL62363 | 280 mm |
For twisting and cutting binding wire from the roll in one operation: fast, reliable and cost-effective. Cutting edges additionally hardened, cutting edge hardness approx. 61 HRC. - Cutting values medium-hard wire (diameter): Ø 2.4 - Cutting values hard wire (diameter): Ø 1.6
- For twisting and cutting binding wire from the roll in one operation: fast, reliable and cost-effective
- Cutting edges additionally hardened, cutting edge hardness approx. 61 HRC
Product details
| item number | WL62361 |
| model | 99 04 220 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 99 04 220 |
| dimensions (LxWxH) | 220 mm x 45 mm x 23 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 230 mm x 83 mm x 48 mm |
| Packaging volume | 0.924 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 9242 |
| RoHS conform | no |
| surface | bright zinc-plated |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 220 mm |
| cutting value wire diameter hard | 1.6 mm |
| cutting value wire diameter medium | 2.4 mm |
| type of pliers | concreter's nippers |
| Manufacturer Nr. | 99 04 220 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 27 01 160. Needle nose pliers with center cutter (telephone pliers), 160 mm€26.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 28 71 280. Assembly pliers with cross profiles, black atramentized, 280 mm€28.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 28 01 200. Assembly pliers, black atramentized, 200 mm€23.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 28 21 200. Assembly pliers, black atramentized, 200 mm€23.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










