Knipex 99 10 250. Heavy-duty power ratchet pliers, black atramentised, 250 mm
€18.45
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62364
Manufacturer Nr.
99 10 250
Heavy-duty power ratchet pliers, black atramentised, 250 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€18.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 03 01 200. Combination pliers, black atramentized, 200 mm
€14.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 28-29/S4. Zangen-Satz für Innen- und Außensicherungsringe - 4-teilig
€138.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL62364 | 250 mm |
| WL62365 | 300 mm |
25 % force saving in comparison with conventional, equally sized iron clamps. Also for tying deep lying irons due to its particularly slim shape. For fixing monier bars with binding wire from the roll. Twisting and cutting of the wire in one operation. Highly geared joint, thus low-stress work even when using thicker binding wires. Relief of tendons and muscles by strong damping of the cutting impact after cutting the binding wire. Cutting edges additionally hardened, cutting edge hardness approx. 61 HRC. - cutting value hard wire (diameter): Ø 1,8mm - cutting value medium hard wire (diameter): Ø 3,3mm - head width (W3): 25,0mm
- For fixing of mounting irons with binding wire from the roll
- Twisting and cutting of the wire in one operation
- Highly geared joint, thus low-stress work even when using thicker binding wires
- Relief for tendons and muscles due to strong damping of the cutting impact after cutting the binding wire
- Cutting edges additionally hardened, cutting edge hardness approx. 61 HRC
Product details
| item number | WL62364 |
| model | 99 10 250 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 99 10 250 |
| dimensions (LxWxH) | 250 mm x 49 mm x 25 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 264 mm x 94 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 1.266 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 9242 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 250 mm |
| description head | polished |
| length knife edge | 23 mm |
| cutting value wire diameter hard | 1.8 mm |
| cutting value wire diameter medium | 3.3 mm |
| type of pliers | concreter's nippers |
| Manufacturer Nr. | 99 10 250 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex














