Bahco NS220-11. Spark-free socket wrench, 1/2", hexagonal, 11 mm
€52.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL70593
Manufacturer Nr.
NS220-11
Spark-free socket wrench, 1/2", hexagonal, 11 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€52.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB228-41. 1" Socket wrench insert in copper beryllium with 41 mm hexagon profile, non-sparking
€450.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB220-19. 1/2" socket wrench insert made of copper beryllium, 19 mm hexagon profile, non-sparking
€125.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | wrench width |
| WL70594 | 13 mm |
| WL70596 | 15 mm |
| WL70599 | 22 mm |
| WL70598 | 19 mm |
| WL70593 | 11 mm |
| WL70597 | 17 mm |
| WL70600 | 24 mm |
| WL70595 | 14 mm |
| WL70592 | 10 mm |
- Made of aluminium bronze
- Standard length sockets, 1/2” square drive
- Hex profile
- metric sizes
- Produced according to ISO 2725/1174
- Non-sparking (NS) tools designed for use in potentially explosive environments
Product details
| item number | WL70593 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | NS220-11 |
| length | 40 mm |
| width | 24 mm |
| depth | 18 mm |
| order unit | piece |
| type of screw | hexagonal |
| wrench width | 11 mm |
| Manufacturer Nr. | NS220-11 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Bahco
-
Bahco BH8AC2-500. Motorständer mit Getriebe, Kap. 500 kg€480.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 7800DM-8. 1/2" Steckschlüssel-Einsatz, 12kant, SW 8 mm€7.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 4750RCHDW02. Robuster 53-l-Hartschalenkoffer auf Rädern€587.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 7800DM-14. 1/2" Steckschlüssel-Einsatz, 12kant, SW 14 mm€7.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










