Dino-Lite AM4013MTL
Lead time
1 week
DINO-LITE
Originalprodukt
Net price (excl. VAT)
€559.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Lieferbar
Schneller Versand
Artikel
AM4013MTL
Hersteller-Nr.
AM4013MTL
Persönliche Fachberatung
Neuware
Fachhändler seit 2009
Originalprodukt
Weltweiter Versand
Artikeldaten
Hersteller-Nr.AM4013MTL
EAN4712805475209
UrsprungslandTaiwan, Province of China
Zolltarifnummer90119090
ZustandNew
Article
AM4013MTL
Dino-Lite professional model in aluminium alloy housing and long working distance and Microtouch. The aluminium housing offers enhanced protection and durability and has the best look and feel.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€559.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AM4815ZTL
€829.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite N3C-ESD. ESD sichere Frontkappen for EDGE Mikroskope
€45.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price







Additional Info
| Dino-Lite range: | Dino-Lite Long Working Distance |
|---|
Lighting
| Light/ LED type: | White |
|---|---|
| Number of LEDs: | 8 |
| LED on/off switchable: | Yes |
| Infrared filter: | IR cut-filter >650 nm |
| Diffuser available: | MSAA111A1 (optional accessory) |
| Emission filter: | No |
| Polarizer: | No |
Optics
| Magnification: | 10-90x |
|---|---|
| Macro zoom: | No |
| Working distance: | Long |
| Lens type: | Glass with anti-reflection coating |
Sensor
| Sensor type: | CMOS |
|---|---|
| Resolution: | 1.3 Megapixel (1280x1024) |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
Compatibility
| Interface: | USB 2.0 |
|---|---|
| Operating system: | Windows XP, Vista, 7, 8 & 10, MacOS 10.9 and up |
| Included software: | DinoCapture 2.0 (Windows), DinoXcope (Mac OS) |
| Supported image formats (Windows): | BMP, GIF, PNG, JPG, TIF, RAS, PNM, TGA, PCX, MNG, WBMP, JP2, JPC, PGX |
| Supported video formats (Windows): | WMV, FLV, SWF |
| Supported image formats (MacOS): | JPEG, PNG |
| Supported video formats (MacOS): | MOV |
| Imaging standards: | DirectShow, UVC |
Housing
| Housing material: | Metal housing |
|---|---|
| Magnification lock: | No |
| Dimensions: | 10.5cm (L) x 3.2cm (D) |
| Weight: | 140g |
| Cable length: | 1.8m |
Features
| Special feature: | No |
|---|---|
| Measurement: | Yes |
| Calibration: | Yes |
| Microtouch sensor: | Yes |
| ESD safe: | Yes |
Information
| Package contents: | Microscope, Carry pouch, Software CD, Calibration target, User manual | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Warranty information: | 2 years European warranty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Regulatory approval: | CE, FCC, ROHS | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Price range: | €350,00 - €550,00 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Working distance/ field of view/ depth of field: |
|
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | AM4013MTL |
| Manufacturer | Dino-Lite |
| Country of Manufacture | Taiwan, Province of China |
| EAN | 4712805475209 |
| ESD equipment | USB Mikroskop |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.140000 |
| Size | M |
| HS-Code | 90119090 |
| GPSR manufacturer information | A1-ESD equipment GmbH. Keldersstr. 15, DE-42697 Solingen, www.esd.equipment |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought












