Dino-Lite DermaScope Polarizer
DINO-LITE
Original product
Net price (excl. VAT)
€580.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
MEDL4N5
Manufacturer no.
MEDL4N5
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.MEDL4N5
Country of originTaiwan, Province of China
Customs tariff number90119090
ConditionNew
Article
MEDL4N5
The Dino-Lite Dermascope Polarizer (MEDL4DW) has a 1.3 megapixel camera that can capture sharp images of the skin and features a built-in and fully adjustable polarization filter to greatly reduce the gloss effect of the skin. The Dino-Lite DermaScope® Polarizer is suitable for any physician or dermatologist or skin specialist. For those who put even more demands on the equipment and want to have the latest features and capabilities, the Dermascope Polarizer HR is also available (MEDL7DW) DermaScope Product Brochure
Frequently Bought Together
-
This Item:
€580.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite TrichoScope UV
€1,168.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AM4113FVT2
€379.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price










Additional Info
| Dino-Lite medical range: | Dino-Lite DermaScope |
|---|---|
| Article code: | MEDL4DW |
Lighting
| Light/ LED type: | White |
|---|---|
| Number of LEDs: | 8 |
| LED on/off switchable: | Yes |
| Infrared filter: | IR cut-filter >650 nm |
| Diffuser available: | No |
| Polarizer: | Yes, linear |
Optics
| Magnification: | 10-50x |
|---|---|
| Lens type: | Glass with Anti-Reflection coating |
Sensor
| Sensor type: | CMOS |
|---|---|
| Resolution: | 1.3 Megapixel (1280x1024) |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
Compatibility
| Interface: | USB 2.0 |
|---|---|
| Operating system: | Windows XP, Vista, 7, 8 & 10, MacOS 10.4 and up |
| Included software: | DinoCapture 2.0 (Windows), DinoXcope (Mac OS) |
| Supported image formats (Windows): | BMP, GIF, PNG, JPG, TIF, RAS, PNM, TGA, PCX, MNG, WBMP, JP2, JPC, PGX |
| Supported video formats (Windows): | WMV, FLV, SWF |
| Supported image formats (MacOS): | JPEG, PNG |
| Supported video formats (MacOS): | MOV |
| Imaging standards: | DirectShow, UVC |
Housing
| Housing material: | Composite/plastic housing |
|---|---|
| Magnification lock: | Yes |
| Dimensions: | 10.5 cm (L) x 3.2 cm (D) |
| Weight: | 105 g |
| Cable length: | 1.8 m |
Features
| Measurement: | Yes |
|---|---|
| Calibration: | Yes |
| Microtouch sensor: | Yes |
Information
| Package contents: |
| |
|---|---|---|
| Warranty information: | 2 years European warranty | |
| Regulatory approval: | Medical Device Class 1 – According to Directive 93/42/EEC modified 2007/47/EC | |
| Price range: | €300,00 - €500,00 |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | MEDL4N5 |
| Manufacturer | Dino-Lite |
| Country of Manufacture | Taiwan, Province of China |
| Weight | 0.105000 |
| Size | - |
| HS-Code | 90119090 |
| GPSR manufacturer information | A1-ESD equipment GmbH. Keldersstr. 15, DE-42697 Solingen, www.esd.equipment |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought












