Weller FT91014699N. Extraction unit for fine dust Zero Smog TL with gas filter
€1,085.95
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL44945
Manufacturer Nr.
FT91014699N
Extraction unit for fine dust Zero Smog TL with gas filter
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,085.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0053661699N. Suction unit Zero Smog 4V for adhesive fumes, up to 4 workstations
€2,057.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller 145-2012-ESDN. Compact filter: Particle filter H13 and wide band gas filter, Solvents / VOC
€534.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Particularly large filter surface for longer service life
- Low noise level
- Automatic filter change notification system
- Easy to use
- Easy filter change
- Fine dust filter F7
- Compact filter: Gas filter (50% activated carbon, 50% chemisorb)
- max capacity: 1-2 workstations
Product details
| item number | WL44945 |
| model | ZERO-SMOG TL |
| manufacturer | WELLER |
| manufacturer item number | FT91014699N |
| dimensions (LxWxH) | 335 mm x 330 mm x 445 mm |
| order unit | piece |
| frequency | 50/60 Hz |
| power | 120 W |
| fuse | T1,25A |
| voltage | 230 V |
| vacuum max | 3000 Pa |
| noise level | 50 dBA |
| volume flow max | 190 m³/h |
| device series | Zero Smog TL |
| Type of vacuum generator | blower |
| Manufacturer Nr. | FT91014699N |
|---|---|
| Manufacturer | Weller |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Weller
-
Weller T0051317799N. WXMT, micro Desoldering tweezers, 2x 40 W, Active-Tip technology€178.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Weller T0052920199N. WXP 120, soldering iron, 120 W, Power-Response technology€243.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -











