PSESD LED system light PS WorkLED SE 5040, rotatable
A1-ESD
Original product
Net price (excl. VAT)
€512.98
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL40870
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
ConditionNew
Article
WL40870
ESD LED system light PS WorkLED SE 5040, rotatable
Frequently Bought Together
-
This Item:
€512.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Glamox FXX598475. Interior General Lighting FX35-P961 0/100 BL 1400 DALI 840 C2.5 NB DK
€287.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Glamox C80547935. Linear System Lighting C80-PR1122 30/70 AL G2 5800 HO DALI 840 REF
€266.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
The mounting options of the PS WorkLED SE ESD LED system light are compatible with the common system profiles and all other surfaces. The rotating function of this LED workstation light ensures that the light can be directed to a specific area. The multi-function push-button allows the light to be dimmed and the desired brightness level to be saved (double push-button action).
- Very long service life
- homogeneous, ergonomic and glare-free light
- energy conservation
- robust aluminium housing
- Dimmable via integrated push-button as standard
- Tool-free rotation of the lamp to align the light
- Saving the desired brightness level
- Extremely slim and space-saving design
- Simple installation on common workstation profiles
- Integrated control gear
- ESD-compliant
- Illuminance: 1756 lx @ 1m
Product details
| item number | WL40870 |
| model | PS WorkLED SE rotat. 5040 ESD |
| manufacturer | PS |
| length | 1171 mm |
| order unit | piece |
| nominal power | 40 W |
| voltage | 230 V |
| temperature range °C | -10–30 °C |
| Lamp or magnifier type | system light |
| dimmable | yes |
| colour temperature | 4000 °K |
| protection class | 1 |
| protection class | 30 IP |
| Manufacturer | A1-ESD |
|---|---|
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










