PSESD LED system light PS WorkLED SE 1040, lateral
A1-ESD
Original product
Net price (excl. VAT)
€163.62
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL40867
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
ConditionNew
Article
WL40867
ESD LED system light PS WorkLED SE 1040, lateral
Frequently Bought Together
-
This Item:
€163.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Glamox C80547754. Linear System Lighting C80-SR/RR1122 WH G2 LU 2800 MO DALI CPD2-SEN 840 REF
€266.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Glamox C80548704. Linear System Lighting C80-PR1122 30/70 BL G2 5800 HO DALI 840 REF
€266.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
When more light is needed on the work surface for the finest activities, the standard dimmable ESD PS WORKLED SE - Lateral system light for side mounting comes into play. The integrated mounting bracket allows the PS WorkLED SE Lateral to be installed at any height and beam angle and enables either completely shadow-free illumination or an intended shadow effect.
- Dimmable as standard
- Saving the desired brightness level
- Extremely slim and space-saving design
- Simple installation on common workstation profiles
- Integrated control gear
- ESD-compliant
- Illuminance: 531 lx @ 1m
Product details
| item number | WL40867 |
| model | PS WorkLED SE lateral ESD |
| manufacturer | PS |
| length | 465 mm |
| order unit | piece |
| nominal power | 13 W |
| voltage | 230 V |
| temperature range °C | -10–30 °C |
| Lamp or magnifier type | system light |
| dimmable | yes |
| colour temperature | 4000 °K |
| protection class | 1 |
| protection class | 30 IP |
| Manufacturer | A1-ESD |
|---|---|
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










