Knipex 70 06 140. Diagonal cutter, chrome-plated, insulated 140 mm
KNIPEX
Original product
Net price (excl. VAT)
€25.22
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL23702
Manufacturer no.
70 06 140
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.70 06 140
ConditionNew
Article
WL23702
Diagonal cutter, chrome-plated, insulated 140 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€25.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 77 12 115. Electronics side cutter, with bevel, 115 mm
€40.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 1522NPC. Waver Erem 1522NPC Side and Pneumatic Cutter
€200.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tether attachment point | tool length |
| WL23697 | nein | 160 mm |
| WL23702 | nein | 140 mm |
| WL61645 | nein | 125 mm |
| WL61646 | ja | 160 mm |
| WL61647 | ja | 180 mm |
| WL61648 | nein | 180 mm |
The indispensable side cutter for versatile use. High-quality material and precise workmanship for a long service life. Precision cutting edges for soft and hard wire. Clean cut on thin Cu-wires, also at the cutting tips. Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 62 HRC. Slim head shape for use in hard-to-reach work areas. with bevel. - Cutting values medium-hard wire (diameter): Ø 2.5mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 1.8mm - Cutting values soft wire (diameter): Ø 4.0mm - VDE-tested: Yes
- Pliers: chrome-plated
- Handles: insulated with multi-component grips, VDE-tested
- Shape: 0
- High-quality material and precise processing for a long service life
- Precision cutting for soft and hard wire
- Clean cut with thin Cu wires, also at the cutting tips
- cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 62 HRC
- Slim head shape for use in working areas that are difficult to access
- Vanadium electric steel, forged, multi-stage oil-hardened
Product details
| item number | WL23702 |
| model | 70 06 140 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 70 06 140 |
| dimensions (LxWxH) | 145 mm x 54 mm x 25 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 152 mm x 61 mm x 30 mm |
| Packaging volume | 0.27 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900, DIN ISO 5749 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | chrome-plated |
| VDE | no |
| tether attachment point | nein |
| ESD safe | no |
| tool length | 140 mm |
| type of side cutter | side cutter |
| type of handle | insulated with multi-component sleeves, VDE-tested |
| cutting value wire diameter hard | 1.8 mm |
| cutting value wire diameter medium | 2.5 mm |
| cutting value wire diameter soft | 4 mm |
| Manufacturer Nr. | 70 06 140 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought









