JBC 2020200. Thermo-regulated mains voltage soldering iron, SL-2020
JBC
Original product
Net price (excl. VAT)
€120.48
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL17959
Manufacturer no.
2020200
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.2020200
ConditionNew
Article
WL17959
Thermo-regulated mains voltage soldering iron, SL-2020
Frequently Bought Together
-
This Item:
€120.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
JBC 1322040. DST Desoldering iron 25 W, incl. 20 DE tip
€98.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
JBC 320800. Desoldering tip for 3040000 / 75 W, Classic series, 25DE
€16.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Required time at 300 ºC: 40 s
Product details
| item number | WL17959 |
| model | SL-2020 |
| manufacturer | JBC |
| manufacturer item number | 2020200 |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 340 mm x 90 mm x 50 mm |
| scope of supply | Soldering iron and soldering tip R-10 D (0300905) |
| order unit | piece |
| nominal power | 40 W |
| voltage | 230 V |
| warm-up period | 40 s |
| handle type | soldering iron |
| with soldering tip | yes |
| temperature range °C | 100–400 °C |
| soldering tip shape | other |
| soldering tip diameter | 1.5 mm |
| included soldering tip | R-10 D (0300905) |
| Manufacturer Nr. | 2020200 |
|---|---|
| Manufacturer | JBC |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | JBC Soldering SL, Ramón y Cajal 3, ES-08750 Molins De Rei, www.jbctools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










