Safeguard SG-BE-ROSA-ABL-0,09-356X305. ESD bag pink dissipative, 305x356 mm, thickness 0.09 mm, 100 pieces
SAFEGUARD
Original product
Net price (excl. VAT)
€32.96
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL60789
Manufacturer no.
SG-BE-ROSA-ABL-0,09-356X305
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.SG-BE-ROSA-ABL-0,09-356X305
ConditionNew
Article
WL60789
ESD bag pink dissipative, 305x356 mm, thickness 0.09 mm, 100 pieces
Frequently Bought Together
-
This Item:
€32.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Warmbier 5310.99.3. ESD Schiebeverschlüsse für Lagerbehälter, leitfähig, schwarz
€0.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Warmbier 3310.HS.1824. ESD HIGHSHIELD shielding bag E < 10 nJoule, silver, 457x609 mm, 100 pieces
€101.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | height x width |
| WL60775 | 100 mm x 76 mm |
| WL60776 | 127 mm x 76 mm |
| WL60778 | 152 mm x 102 mm |
| WL60779 | 203 mm x 127 mm |
| WL60781 | 203 mm x 152 mm |
| WL60782 | 254 mm x 152 mm |
| WL60784 | 254 mm x 203 mm |
| WL60786 | 305 mm x 203 mm |
| WL60788 | 305 mm x 254 mm |
| WL60789 | 356 mm x 305 mm |
| WL60790 | 406 mm x 305 mm |
| WL60791 | 508 mm x 406 mm |
| WL60792 | 610 mm x 457 mm |
SafeGuard's pink ESD bags are ideal for professional packaging of products within an ESD protection zone and are primarily used as dust protection. The ESD bags are printed with the ESD and recycling symbol, the lot number and the SafeGuard logo.
- Polyethylene pink with ESD and recycle symbol, LOT-No.
- amine-free, weldable, permanently conductive
Product details
| item number | WL60789 |
| model | SG-BE-ROSA-ABL-0,09 |
| manufacturer | SAFEGUARD |
| manufacturer item number | SG-BE-ROSA-ABL-0,09-356X305 |
| width | 305 mm |
| height | 356 mm |
| order unit | PU |
| colour | pink |
| colour manufacturer | pink |
| material | polyethylene |
| zip | no |
| property packaging | dissipative |
| film thickness | 0,09 mm |
| Reclosable | no |
| Manufacturer Nr. | SG-BE-ROSA-ABL-0,09-356X305 |
|---|---|
| Manufacturer | Safeguard |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Weidinger GmbH Hertha-Sponer-Str. 1a DE-82216 Gernlinden |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










