Knipex 13 05 160. Wiring pliers, chrome-plated, 160 mm
KNIPEX
Original product
Net price (excl. VAT)
€39.75
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL61348
Manufacturer no.
13 05 160
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.13 05 160
ConditionNew
Article
WL61348
Wiring pliers, chrome-plated, 160 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€39.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Piergiacomi PN 5008 D. ESD flat nose pliers, HRC 48-50, 154 mm
€16.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 2421 D-140IP. Flat nose pliers, burnished, 140 mm
€13.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tether attachment point |
| WL61347 | ja |
| WL61348 | nein |
The ideal pliers for wiring work. For gripping and bending wires. For cutting medium-hard and hard wire. Precision cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 60 HRC. With precision stripping holes. For crimping wire end ferrules. - Cutting values medium hard wire (diameter): Ø 2.5 - Cutting values hard wire (diameter): Ø 1.6 - Stripping values square millimetres: 0.5 - 0.75 / 1.5 / 2.5mm²
- The ideal pliers for wiring work
- For gripping and bending wires
- For cutting medium-hard and hard wire
- Precision cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 60 HRC
- With precision stripping holes
- For crimping wire end ferrules
Product details
| item number | WL61348 |
| model | 13 05 160 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 13 05 160 |
| dimensions (LxWxH) | 170 mm x 59 mm x 19 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 230 mm x 83 mm x 48 mm |
| Packaging volume | 0.932 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| surface | chrome-plated |
| jaw form | flat jaws |
| tether attachment point | nein |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 160 mm |
| description head | chrome-plated |
| type of handle | With multi-component sleeves |
| cutting value wire diameter hard | 1.6 mm |
| cutting value wire diameter medium | 2.5 mm |
| type of pliers | wiring pliers |
| Manufacturer Nr. | 13 05 160 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










