Knipex 99 04 280. Twisting pliers (Rabitz or braiding pliers), bright zinc-plated, 280 mm
KNIPEX
Original product
Net price (excl. VAT)
€17.30
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL62363
Manufacturer no.
99 04 280
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.99 04 280
ConditionNew
Article
WL62363
Twisting pliers (Rabitz or braiding pliers), bright zinc-plated, 280 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€17.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 83 30 015. Pipe wrench S-mouth, red powder-coated, 420 mm
€56.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 29 11 160. Telephone pliers, black atramentized, 160 mm
€21.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL62361 | 220 mm |
| WL62362 | 250 mm |
| WL62363 | 280 mm |
For twisting and cutting binding wire from the roll in one operation: fast, reliable and cost-effective. Cutting edges additionally hardened, cutting edge hardness approx. 61 HRC. - Cutting values medium-hard wire (diameter): Ø 2.8 - Cutting values hard wire (diameter): Ø 1.8
- For twisting and cutting binding wire from the roll in one operation: fast, reliable and cost-effective
- Cutting edges additionally hardened, cutting edge hardness approx. 61 HRC
Product details
| item number | WL62363 |
| model | 99 04 280 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 99 04 280 |
| dimensions (LxWxH) | 280 mm x 50 mm x 26 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 295 mm x 96 mm x 55 mm |
| Packaging volume | 1.558 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 9242 |
| RoHS conform | no |
| surface | bright zinc-plated |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 280 mm |
| cutting value wire diameter hard | 1.8 mm |
| cutting value wire diameter medium | 2.8 mm |
| type of pliers | concreter's nippers |
| Manufacturer Nr. | 99 04 280 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










