Knipex 98 47 11. Socket for hexagon head screws with square socket 1/2", 54 mm
€16.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62304
Manufacturer Nr.
98 47 11
Socket for hexagon head screws with square socket 1/2", 54 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62303 | 10 mm |
| WL62304 | 11 mm |
| WL62306 | 12 mm |
| WL62307 | 13 mm |
| WL62308 | 14 mm |
| WL62309 | 16 mm |
| WL62310 | 17 mm |
| WL62311 | 18 mm |
| WL62312 | 19 mm |
| WL62313 | 22 mm |
| WL62314 | 24 mm |
| WL62315 | 27 mm |
Socket for hexagon screws: For metric or inch hexagon screw heads. Basic tool chrome-plated. - Width across flats S: 11mm - Diameter effective side d max.: 20.7mm - Connection square: 12
- For metric or imperial hexagonal bolt heads
- Basic tool chrome-plated
Product details
| item number | WL62304 |
| model | 98 47 11 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 47 11 |
| dimensions (LxWxH) | 54 mm x 26 mm x 26 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 152 mm x 81 mm x 31 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 54 mm |
| wrench width | 11 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 47 11 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 88 06 250. Alligator water pump pliers, chrome-plated, insulated, 250 mm€33.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 88 07 250. Alligator water pump pliers, chrome-plated, dip-insulated, 250 mm€39.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 88 05 300. Alligator water pump pliers, chrome-plated, 300 mm€40.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 88 05 250. Alligator water pump pliers, chrome-plated, 250 mm€29.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost