Festo DWA-50-50-Y-AB (549743) Hinge Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DWA-50-50-Y-AB
This Item:
Festo DWB-50-125-Y (549556) Hinge Cylinder
Festo EV-15/40-4 (13289) Clamping Module
Total price
| Stroke [mm] | 50 |
| Piston diameter | 50 mm |
| Dampening length [mm] | 20 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 990 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.178 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 664 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 37 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.338 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 25 |