Festo DWA-63-150-Y-A (549572) Hinge Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DWA-63-150-Y-A
This Item:
Festo CLR-50-20-R-P-A (535459) Linear/Swivel Clamp
Festo DWC-63-100-Y-A (558109) Hinge Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 150 |
| Piston diameter | 63 mm |
| Dampening length [mm] | 20 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 1.682 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.870 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 741 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 42 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.600 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 25 |