M-314-VU-230V. 3/2-way vacuum valve, G 1/4", -0,9 to 6bar, 230V AC
FLUIDICS EQUIPMENT
Original product
Net price (excl. VAT)
€128.06
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
FL-M-314-VU-230V
Manufacturer no.
M 314 VU 230V
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.M 314 VU 230V
EAN4050571478100
Customs tariff number84812090
ConditionNew
Article
FL-M-314-VU-230V
3/2-way vacuum valve, G 1/4", -0,9 to 6bar, 230 V AC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€128.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
F 34 VU E. Spare filter element for vacuum filter
€27.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
VSP 50 B4 CR. Bellows suction pad, 4,5-way, P-series, 50x30mm, CR (50A), black
€12.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Materials:
Body: brass, internal parts: 1.4104, seal: FKM
Temperature range:
-10 to +80 °C, environment: max. +35 °C
Media:
neutral, gaseous and liquid media, vacuum (max. -0.9 bar)
Installation position:
with upright magnets (type standard: any)
Control voltages:
24 V DC, 230 V AC
Voltage tolerance:
± 10 %
Protection class:
IP 65 (plug size 3)
Pressure input:
P (type Universal: possible at every connection)
Vacuum inlet:
P (type Universal: possible at every connection)
Note:
In a standard type, the breathing takes place via the anchor (M 5 female thread).
Information:
These valves are always supplied with a solenoid coil and a connector plug.
Body: brass, internal parts: 1.4104, seal: FKM
Temperature range:
-10 to +80 °C, environment: max. +35 °C
Media:
neutral, gaseous and liquid media, vacuum (max. -0.9 bar)
Installation position:
with upright magnets (type standard: any)
Control voltages:
24 V DC, 230 V AC
Voltage tolerance:
± 10 %
Protection class:
IP 65 (plug size 3)
Pressure input:
P (type Universal: possible at every connection)
Vacuum inlet:
P (type Universal: possible at every connection)
Note:
In a standard type, the breathing takes place via the anchor (M 5 female thread).
Information:
These valves are always supplied with a solenoid coil and a connector plug.
| Version | Standard |
| Control voltage | 230 V AC |
| function | normally closed (NC) |
| Thread (2x) | G 1/4" |
| Operating pressure [bar] | -0.9 to 6 |
| DN [mm] | 3 |
| Suction performance [m³/h] | 4 |
| Suction performance [l/min] | 67 |
| Kv value* [l/min] | 3,3 |
| L [mm] | 50 |
| Power consumption (AC) [VA] | 20 |
| Structural shape solenoid coil | A |
| Spare solenoid coil | MAG A 230V |
| Manufacturer Nr. | M 314 VU 230V |
|---|---|
| Manufacturer | Fluidics equipment |
| EAN | 4050571478100 |
| Weight | 0.470000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










