VHP 5. Multi stage ejectors to 98,7% vacuum, G 1/2", to 160 l/min
FLUIDICS EQUIPMENT
Original product
Net price (excl. VAT)
€890.48
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
FL-VHP-5
Manufacturer no.
VHP 5
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.VHP 5
EAN4050571719524
Customs tariff number84141089
ConditionNew
Article
FL-VHP-5
Multi stage ejectors to 98,7% vacuum, G 1/2", to 160 l/min
Frequently Bought Together
-
This Item:
€890.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
VSP 7 F CR. Flat suction cleaner, P-series, 7x1mm, CR (50A), black
€2.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
FIQS 10. Inline vacuum filter with push-in fittings 10mm
€49.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Materials:
Body: anodised aluminium, nozzles: brass, seal: neoprene
Temperature range:
-10 to +100 °C
Operating pressure:
1 to 7 bar (optimum 5 bar)
Pressure gauge connection:
G 1/4"
Advantages:
•extremely strong vacuum,
•for laboratory use,
•maintenance free
Body: anodised aluminium, nozzles: brass, seal: neoprene
Temperature range:
-10 to +100 °C
Operating pressure:
1 to 7 bar (optimum 5 bar)
Pressure gauge connection:
G 1/4"
Advantages:
•extremely strong vacuum,
•for laboratory use,
•maintenance free
| Suction performance [l/min] | 160 |
| Thread Supply air | G 1/4" |
| Thread vacuum | G 1/2" |
| Thread exhaust air | G 1/2" |
| Air consumption* [l/min] | 120 |
| Silencer | FFSD 12 |
| Vacuum meter | MW -163 |
| H [mm] | 32 |
| Manufacturer Nr. | VHP 5 |
|---|---|
| Manufacturer | Fluidics equipment |
| EAN | 4050571719524 |
| Weight | 75.000000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










