Festo SIEF-M18NB-PS-S-L-WA (538299) Proximity Sensor
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
SIEF-M18NB-PS-S-L-WA
Proximity Sensor
Frequently Bought Together
This Item:
Festo SIEH-M18B-PO-S-L (150463) Proximity Sensor
Festo SIED-M18B-ZS-K-L (538280) Proximity Sensor
Total price
| Design | round |
| Complies to standard | EN 60947-5-2 |
| Permission | RCM mark c UL us - Listed (OL) |
| CE certificate (see declaration of conformity) | to EU EMC directive |
| Measurement principle | Inductive |
| Measurement switching distance [mm] | 12,0 |
| Secured safety distance [mm] | 9,72 |
| ambient temperature [°C] | -30 to 85 |
| Repeatability [mm] | 0,24 |
| Control output | PNP |
| Switching element function | NO contact |
| Hysteresis [mm] | 0.36 to 1.8 |
| Max. switching frequency DC [Hz] | 2.000 |
| Max. output current [mA] | 200 |
| Voltage drop [V] | <= 1,8 V |
| Short circuit resistance | Cycling |
| Operating voltage range DC [V] | 10 to 30 |
| residual ripple | 10 % |
| Empty run current [mA] | <= 15 mA |
| Reverse polarity protection | for all electrical connections |
| Electrical connection | Fixcon M12x1 3 pin Plug |