ErsaDUR Soldering Tip i-Tool MK2 & Trace, chisel asymmetric 1.6 mm - Ersa 0142CDLF16A
-
This Item:
€17.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ErsaDUR Soldering Tip i-Tool MK2/Trace, chisel-shaped asymmetric 4.6 mm - Ersa 0142CDLF46A
€17.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ErsaDUR Soldering Tip i-Tool MK2 & Trace, Bevelled 1.5 mm - Ersa 0142ADLF15
€12.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
ErsaDUR permanent soldering tip with patented coating and bayonet mount (Tip'n'Turn) for tool-free tip changes. Asymmetric chisel tip, 1.6 mm, for both leaded and lead-free soldering in demanding industrial applications.
Compatible with:
- Ersa i-Tool pico MK2, nano MK2, i-Tool MK2 and TRACE
- 0105CDJ soldering iron MK2 150 W
- 0140CDJ soldering iron Trace 150 W
- 0125CDK soldering iron MK2 80 W
- 0135CDK soldering iron MK2 80 W
During the tool-free tip change the costly heating element is retained - tip and heating element are replaced separately. Printed barcode for easy integration into the soldering programs of the i-CON TRACE cockpit.
Note: not compatible, without changing the soldering iron, with 0100CDJ i-Tool 150 W, 0130CDK i-Tool PICO 80 W and 0120CDK i-Tool Nano 80 W (stations with a light/silver front panel).
Technical data
| Tip shape | chisel |
| Design | asymmetric |
| Tip diameter/width | 1.6 mm |
| Coating | ErsaDUR permanent tip |
| Shaft outer diameter | 7.70 mm |
| Shaft inner diameter | 5.30 mm |
| Total length | 46 mm |
| Tip series | 142 |
| RoHS compliant | Yes |
| Manufacturer Nr. | 0142CDLF16A |
|---|---|
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008149883 |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |










