ErsaDUR Soldering Tip i-Tool MK2 & Trace, pencil point 0.3 mm - Ersa 0142PDLF03
-
This Item:
€8.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ErsaDUR Soldering Tip 142, PLCC Blade 2.0 mm, for i-Tool MK2 & Trace - Ersa 0142BDLF20
€12.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ErsaDUR Soldering Tip i-Tool MK2/Trace, chisel-shaped asymmetric 4.6 mm - Ersa 0142CDLF46A
€17.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
ErsaDUR soldering tip from tip series 142 with bayonet mount (Tip'n'Turn) for the i-Tool MK2/Trace generation. Pencil-point form with a 0.3 mm tip diameter; the patented long-life ErsaDUR coating makes it suitable for demanding industrial use with both leaded and lead-free soldering.
Compatible with the i-Tool MK2, i-Tool Trace, i-Tool pico MK2 and i-Tool nano MK2, as well as the soldering irons 0105CDJ (150 W), 0140CDJ Trace (150 W), 0125CDK (80 W) and 0135CDK (80 W). Not compatible without an iron change with the i-Tool 0100CDJ, i-Tool pico 0130CDK or i-Tool nano 0120CDK (station with light/silver front panel).
The patented Tip'n'Turn concept allows a tool-free tip change in record time - using the 0A58 stand or by hand. The tip and the heating element are replaced separately, so the high-value heating element is retained. A printed barcode allows easy integration of the tip into the soldering programs of the i-CON TRACE Cockpit.
Technical data
| Tip series | 142 |
| Tip form | pencil point |
| Tip diameter/width | 0.30 mm |
| Shaft design | straight |
| Shaft outer diameter | 7.70 mm |
| Shaft inner diameter | 5.30 mm |
| Overall length | 44 mm |
| Coating | long-life tip (ErsaDUR) |
| RoHS compliant | Yes |
| Manufacturer Nr. | 0142PDLF03 |
|---|---|
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008149586 |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |










