C.K T3769. Precision snipe nose pliers, bent, with cut, 145 mm
€32.79
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL10905
Manufacturer Nr.
T3769
Precision snipe nose pliers, bent, with cut, 145 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€32.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 46 21 A21 SB. Sicherungsringzange für Außenringe auf Wellen mit Kunststoff überzogen, 90° abgewinkelt, schwarz atramentiert, 170 mm (SB-Karte/Blister)
€17.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 86 06 250 SB. Zangenschlüssel Zange und Schraubenschlüssel in einem Werkzeug, isoliert, mit Mehrkomponenten-Hüllen, VDE-geprüft, verchromt, 250 mm (SB-Karte/Blister)
€64.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tip shape | tool length |
| WL10945 | serrated | 145 mm |
| WL10905 | bent / serrated | 145 mm |
| WL10918 | serrated | 120 mm |
| WL10897 | bent / smooth | 130 mm |
| WL10920 | smooth | 120 mm |
- Alloyed special steel, drop forged, hardened and tempered for exceptional strength and durability
- Precise box joint for permanent, adjustment free jaw alignment
- Mirror polished surfaces as security against chromium particles flaking
- Captive spot-welded double leaf springs guarantee optimum function over the entire service life
- PVC handles for comfort and grip
- Inner jaw surface: With cut
- jaw length: 33 mm, curved part: 20 mm
- total length: 145 mm
Product details
| item number | WL10905 |
| model | 3769 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T3769 |
| width | 73 mm |
| height | 20 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 205 mm x 60 mm x 25 mm |
| order unit | piece |
| tip shape | bent, serrated |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 145 mm |
| type of pliers | needle-nosed pliers |
| Manufacturer Nr. | T3769 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Carl Kammerling International Bendahler Straße 110 DE-42285 Wuppertal www.ck-tools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from C.K
-
C.K T3698A. Crimping pliers with ratchet mechanism for Coax, BNC, TNC€52.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T3852A. Crimping pliers with ratchet mechanism for modular plugs 6/8P€34.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T3683A. Crimping pliers with ratchet mechanism for wire end ferrules, 10-25 mm2€55.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost











