Knipex 03 02 160. Combination pliers, black atramentized, 160 mm
€15.94
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL13344
Manufacturer Nr.
03 02 160
Combination pliers, black atramentized, 160 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€15.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 08 21 145 SB. Spitz-Kombizange mit Kunststoff überzogen, schwarz atramentiert, 145 mm (SB-Karte/Blister)
€21.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 42 14 280. Welding grip pliers, galvanised, 280 mm
€33.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL13344 | 160 mm |
| WL61288 | 180 mm |
| WL61289 | 200 mm |
With gripping zones for flat and round material for versatile use. With cutting edges for soft and hard wire. Long cutting edges for thicker wire. Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 60 HRC. - Cutting values medium hard wire (diameter): Ø 3,1mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 2,0mm - Cutting values Cu-cable, stranded: Ø 10,0mm - Cutting values Cu-cable, stranded: 16,0mm²
- With gripping zones for flat and round material for versatile use
- With cutting edges for soft and hard wire
- Long cutting edges for thicker cables
- Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 60 HRC
Product details
| item number | WL13344 |
| model | 03 02 160 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 03 02 160 |
| dimensions (LxWxH) | 170 mm x 55 mm x 21 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 229 mm x 119 mm x 52 mm |
| Packaging volume | 1.417 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 5746 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 160 mm |
| type of handle | With multi-component sheaths |
| Cutting value copper cable, multistranded | 16 mm² |
| Cutting value copper cable, multistranded (diameter) | 10 mm |
| cutting value wire diameter hard | 2 mm |
| cutting value wire diameter medium | 3.1 mm |
| type of pliers | combination pliers |
| Manufacturer Nr. | 03 02 160 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 00 21 99 V42. Ersatz-Werkzeugtafeln für 00 21 36 (2x)€75.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 00 21 99 V41. Ersatz-Werkzeugtafeln für 00 21 35 (2x)€65.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Knipex 00 21 99 V43. Ersatz-Werkzeugtafeln für 00 21 37 (3x)€122.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










