Metcal SSC-639A. SSC 600 series soldering tip hoof-shaped, 2.3x17.8 mm
€33.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL13823
Manufacturer Nr.
SSC-639A
SSC 600 series soldering tip hoof-shaped, 2.3x17.8 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€33.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Metcal SSC-739A. SSC 700 soldering tip series hoof-shaped, 2.3x17.8 mm
€33.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Metcal SSC-671A. Soldering tip series SSC 600 chisel-shaped, 1x9.1 mm
€20.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- 600 series for temperature sensitive applications
- Compatible with soldering system MFR-1160 and MFR-1161 with handpiece MFR-H6-SSC
- Compatible with SP200 soldering system
Product details
| item number | WL13823 |
| model | SSC-639A |
| manufacturer | METCAL |
| manufacturer item number | SSC-639A |
| order unit | piece |
| product series | SSC 600 Series |
| tip length | 17.8 mm |
| tip width | 2.3 mm |
| tip shape | hoof-shaped |
| tip temperature | 357 °C |
| suitable handle | MFR-H6-SSC |
| Manufacturer Nr. | SSC-639A |
|---|---|
| Manufacturer | Metcal |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | OK International Ltd Eagle Close, Chandlers Ford GB-SO53 4NF Hampshire www.metcal.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Metcal
-
Metcal PTTC-607. PTTC 600 soldering tip series, blade-shaped 22° curved, 28x12.7 mm€112.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Metcal SSC-717A. SSC 700 soldering tip series chisel-shaped 5.3x10 mm€27.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Metcal MX-W4PT. Holder for soldering tweezers, for MX-5000 and MX-5200€105.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost