ULT ACD 1200.0-MD.46.00.1012. Extraction unit ACD 1200 MD A46 Ex for gases/vapours/odours, 1000 m³/h at 1,800 Pa
€7,402.94
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL30979
Manufacturer Nr.
ACD 1200.0-MD.46.00.1012
Extraction unit ACD 1200 MD A46 Ex for gases/vapours/odours, 1000 m³/h at 1,800 Pa
Frequently Bought Together
-
This Item:
€7,402.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ULT 06.1.026. Extraction Pants DN100, antistatic, without end piece, sold by the meter
€63.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ULT 02.1.312. Adsorption filter cassette A8 for series 150/220/250
€299.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Memory filters that are replaced after saturation.
- (1) Filter mat M5(ULT 02.0.654)
- (2) Adsorption filter cassette approx. 23 kg (ULT 02.1.603)
- (3) Adsorption filter cassette approx. 23 kg (ULT 02.1.602)
- Equipment:
- gas explosion proof medium pressure fan ATEX version EEx e II 2 G c T3
- remote control box
Product details
| item number | WL30979 |
| model | ACD 1200 MD A46 Ex |
| manufacturer | ULT |
| manufacturer item number | ACD 1200.0-MD.46.00.1012 |
| order unit | piece |
| motor rating | 1.5 kW |
| nominal volume flow | 1,000 m³/h at 1,800 Pa |
| frequency | 50 Hz |
| nominal current | 3.3 A |
| voltage | 400 V |
| vacuum max | 2600 Pa |
| noise level | 62 dBA |
| volume flow max | 1700 m³/h |
| Manufacturer Nr. | ACD 1200.0-MD.46.00.1012 |
|---|---|
| Manufacturer | ULT |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | ULT AG Am Göpelteich 1 DE-02708 Löbau www.ult.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from ULT
-
-
-
ULT 02.1.606. Adsorption filter cassette A16 (below) for series 1200€564.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
ULT 02.1.619. Particulate filter cartridge H13 for the 1200 series€589.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost


