Donaldson Bofa 30351595-1209-7. Solder fume extraction unit, 230 V, 50 Hz, 180m³/hr / 30mbar
€686.91
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL47360
Manufacturer Nr.
30351595-1209-7
Solder fume extraction unit, 230 V, 50 Hz, 180m³/hr / 30mbar
Frequently Bought Together
-
This Item:
€686.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Donaldson Bofa A1020095. Reducing Sleeve75-50 mm
€9.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Donaldson Bofa A1070246. EMC cable gland
€3.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Advanced carbon gas filter
- 99.997% HEPA filtration
- Filter clogging indicator
- for vapours that may be generated during hand soldering
- portable system
- for 2 users
- simple and quick installation
- low noise level
- comprehensive filtration capabilities
Product details
| item number | WL47360 |
| model | V250 |
| manufacturer | BOFA |
| manufacturer item number | 30351595-1209-7 |
| width | 290 mm |
| height | 420 mm |
| depth | 270 mm |
| order unit | piece |
| material | Powder-coated mild steel |
| frequency | 50/60 Hz |
| power | 135 W |
| nominal current | 0.9 A |
| voltage | 230 V |
| Air Flow | 180m³/hr / 30mbar |
| Noise level | 61 dBA |
| device series | V 250 |
| Manufacturer Nr. | 30351595-1209-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Donaldson Bofa |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BOFA International Ltd Balena Close 21-22 GB-BH17 7DX Poole www.bofa.co.ul |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Donaldson Bofa
-
Donaldson Bofa A1030100. Double gas filter for V200 / V250€342.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Donaldson Bofa A1020007. Suction Pants with inclined nozzle D 50 mm / 4 m€146.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Donaldson Bofa A1030099. Combined filter for V200 / V250€206.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Donaldson Bofa A1030101. High performance prefilter for V200/ V250, 5 pieces€107.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost








